Rehabilitacja

REHABILITACJA oznacza proces przywracania zdrowia, wypracowania konstruktywnych sposobów radzenia sobie w życiu .

 

Proces zdrowienia (rehabilitacji) wymaga długotrwałej pracy, dobrania odpowiednich strategii do indywidualnych potrzeb klienta. Celem jest nie abstynencja sama w sobie tylko osiągnięcie satysfakcji życiowej bez sztucznych, chwilowych wspomagaczy.

 

Niektórym z Was wydaje się, że dopiero branie narkotyków dożylnie i „ straszne problemy” są powodem do szukania pomocy w Monarze. Nic bardziej mylącego.

 

W naszej poradni świadczymy pomoc zarówno osobom uzależnionym jak i takim, które z narkotykami eksperymentują. Z oferty korzystają zarówno ludzie uzależnieni od amfetaminy jak i palacze marihuany a także osoby eksperymentujące z różnymi „mieszankami” (np. alkohol z innymi narkotykami lub legalnymi lekami).

Ponieważ zmieniła się specyfika sceny narkotycznej to również zmienili się nasi klienci. Obecnie osoby uzależnione od heroiny stanowią 10 % odbiorców programu. W większości są to osoby młode (średnia wieku - 18lat), które uczą się, studiują ,pracują. Przychodzą do nas także osoby dorosłe, które prowadzą swoje firmy, odnoszą sukcesy zawodowe i mają swoje rodziny. Ponieważ narkotyki zażywane obecnie powodują poważne szkody nasi klienci cierpią na zaburzenia psychiczne i niejednokrotnie mają stwierdzoną podwójną diagnozę. Czekają na Was certyfikowani terapeuci, psycholog, jeśli jest potrzeba konsultacji specjalistycznej to kierujemy do lekarzy specjalistów. Większość osób zgłaszających się do naszej placówki podejmuje leczenie ambulatoryjne na miejscu, jednak niektórzy są przez nas kierowani do szpitala na detoksykację, bądź jeśli jest taka potrzeba do ośrodków stacjonarnych. W poradni oferujemy w zakresie pomocy rehabilitacyjnej kompleksową pomoc: terapeutyczną, psychologiczną, psychoedukacjną oraz poradnictwo, diagnozowanie, kierowanie do szpitala na detoksykację oraz do specjalistów: lekarzy, prawnika, pracowników socjalnych. Taką decyzję klient podejmuje sam, po rozmowach z terapeutą. Nikt na was nie wywiera presji, decyzja jest zawsze dobrowolna. Wyjątkiem są osoby skierowane przez sąd na leczenie.

 

JEŻELI :

 • narkotyki zaczęły przeszkadzać Ci w życiu ( nawet jeśli zażywasz je tylko okazjonalnie ! )
 • branie ich stało się Twoim sposobem na uciekanie od problemów , trudnych uczuć
 • czujesz, że tracisz niezależność,pieniądze, przyjaciół
 • „ zawaliłeś/aś” swoje ważne sprawy ( szkołę, pracę, związek, pasje itp. )
 • tracisz kontrolę nad swoim zachowaniem
 • popadłeś / aś w konflikt z prawem
 • nie rozumiesz samego/ - ej siebie , swoich potrzeb, czujesz sie samotny/na
 • miałeś/ aś nieudane próby zerwania z narkotykami
 • zauważyłeś/aś pogorszenie stanu zdrowia fizycznego bądź psychicznego
 • brak Ci poczucia sensu, radości życia
 • narkotyki rządzą twoim życiem do tego stopnia, że postępujesz wbrew swoim zasadom ( np. kradniesz, kłamiesz, stosujesz przemoc...)

 

TO MASZ POWÓD ABY ODWIEDZIĆ NASZA PORADNIĘ I SKORZYSTAĆ Z POMOCY